27.11.2012

Klubin ulkomaalaisvahvistukset 2000-luvulla – Missä pelaavat?

2000

Marcelo Goncalves ”Piracaia” de Oliveira: Matka vei Klubista Algerian pääsarjan kautta originaaliin Atlantikseen lainalle ja edelleen FC Hämeenlinnan ja Jazzin kautta Jaroon. Viime vuosina Piracaia on edustanut PoPaa ja Musan Salamaa toimien tätä nykyä MuSan pelaaja-valmentajana.Rafael Pires Vieira: 12 maalia 21 ottelussa viimeisenä vuotenaan Klubissa maalannut brassi siirtyi Hollantiin Heerenveeniin. Ura ei kuitenkaan auennut ja matka vei Turkkiin Denizlisporiin kaudeksi 2002-2003, jossa saldona oli vain 3 ottelua. Kakkosdivisioonan FJK:n jälkeen Rafael on pelannut tunnetusti l*hdessa kaudesta 2005 lähtien.


2001

Luiz Antonio Moraes: Chämppärissä tärkeitä maaleja tehneen brassin ura jatkui MyPassa muutaman kauden verran päättyen loukkaantumisten saattelemana AC Oulussa vuonna 2005. Tämän jälkeen Luiz Antonio on vaikuttanut Pohjois-Suomessa valmentaen muun muassa TP-47:aa ja tätä nykyä Miiga Juntusen OPS:a.Gabor Szilagyi: Heimoveli Gabor pelasi Klubin jälkeen Suomessa vielä Vokaaleissa ja Tepsissä häviten maisemista vuonna 2006. Edustanut viimeksi tiettävästi unkarilaista FC Tatabanyaa.
2002

David Wilson: Keken eliittihankinta siirtyi Klubista Ruotsiin Ljungskile SK:hon, jota myös valmensi kahteen otteeseen. Viimeinen valmentajanpesti Ljungskilessa päättyi 2008.


2003

Eremenko Senior: Ei tarvitse isompia esittelyitä. Vaikuttanut pelaajana ja valmentajana maakunta-strap-onin kotikaupungissa.

Laszlo Fekete: Pustan mies siirtyi Klubista Kotkaan Vokaaleihin, josta edelleen takaisin kotimaahansa. Viimeisimmät havainnot kertovat nykyisen seuran olevan nimeltään Szigetszentmiklósi TK  ja sarjatasona Unkarin kakkospimppi.


2004

Budimir Djukic: Kovan luokan serbihankinta on edustanut kauden 2004 jälkeen FK Radnicki 1923:a ja Metalac Gornjia Serbian kahdella korkeimmalla sarjatasolla. Käväisi myös Spartak Varnassa vuonna 2008.
Andras Vilnrotter: Luottomaalivahti siirtyi Klubista FC Hämeenlinnaan ja edelleen kotimaansa Budaörsi FC:hen. Ura päättyi vuonna 2008.

2005

Virgile Boumelaha: Ranskalaistunut algeeri on edustanut loistavan HJK-debyyttinsä jälkeen SR Delemontia ja FC Gossauta Sveitsin pimpissä sekä FC Grenchenia Sveitsin kakkospimpissä. Tällä hetkellä ilman sopimusta.

Raffaelle de Gregorio: All Whitesin ex-maajoukkuepelaaja siirtyi Klubista kotimaansa Team Wellingtoniin, josta edelleen YoungHeart Manawatuun.

Joakim Jensen: Jocken ura ei auennut Bajenissa vaan peliaikaa tuli vasta divarin Qvidingissä. Vuonna 2010 edusti Oddevoldia Ruotsin kolmosessa.

Pablo Muniz: Ura jatkui Klubin jälkeen Uruguayn divareissa. Viimeisenä havaintona kaudella 2009 seurassa nimeltä Club Atletico Atenas.

Valmir Alves Oliveira: Taidoillaan helsinkiläisyleisöä riemastuttanut taituri siirtyi Klubista Kyprokselle ja edelleen Brasilian alasarjoihin. Palasi kuitenkin kaudeksi 2010 Suomeen OPS:iin.
Aleksander Vasiljevic: Keken paniikkihankinnan liikkeistä ei ole tietoa vuoden 2005 jälkeen. Närpiössä poimimassa marjoja?


2006

David Carlsson: Syksyn 2006 laina palasi takaisin Maarianhaminaan, josta siirtyi kaudeksi 2009 Brommapojkarnaan.


2007

Farid ”Muhamed Jihad” Ghazi: ”Lopettamisen” jälkeen pelasi vielä pari kautta JSM Béjaïassa Algeriassa.

John ”Kusimaakari” Keister: Vaihtanut seuraa taukoamatta: JIPPO, PK-37, Gnistan, PK Keski-Uusimaa, PK-35/VJS..

Mohamed ”Ghazin kaveri” Medjoudj: Huippuhankinta pelasi Klubista kadottuaan vielä muutaman kauden CS Constantinessa Algeriassa.

Kabba ”Kabba” Samura: Aalborgin kaatajan tiedot päättyvät vuoteen 2011 ja Vietnamin superliigan Hoang Anh Gia Laihin.

Grant ”Shit” Smith: Klubin jälkeen on edustanut Carlislea, Droylsdenia, Aussiliigan North Queenslandia, Ross Countya ja viimeksi 2011 Airdrieta.

2008

Tomasz ”quickness reacktion” Sajdak: Kulttihyökkääjä siirtyi Kyproksen liigan Alki Larnakaan, josta Slavia Sofiaan. Tämän hetken tietojen mukaan vaikuttaa Iranissa Aluminium Hormozganissa.

2009

Valeri Popovitsh: Valmentajaura päättyi Ilveksessä potkuihin ja siirtyi Hakaan juniorivalmennukseen.

2010

William ”Dema” De Mattia: PoPasta lainalla ollut brassi edusti viime kaudella Hakaa.

Peter Magnusson: Erityisesti Stadin yöelämää vahvistanut herrasmies siirtyi Norjaan Sanderfjordiin ja viime elokuussa kotimaansa IK Brageen.